Cześć. Najnowszą podróż…

Cześć. Najnowszą podróż odbyłem na Islandię. Ultima Thule, mówi to coś panu panie Ferdku? Tak pisali o niej Grecy, choć pierwsi dotarli tu na chwilę Irlandzcy mnisi, to „kolonizatorami” zwie się nordyckich wyrzutków. Ale takich wyrzutków, że założyli pierwszy w Europie parlament. Spotykali się na granicy kontynentów, bo Islandia rozszerza się 2 cm rocznie. Czyli… od ich spotkania minęło ponad 1000 lat. Czyli, ponad 2000 cm. Czyli? 20 metrów. Dłużej niż mieszkanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na Islandii znajduje się największy lodowiec Europy (w liczbie m3 lodu) i największe pole lawowe świata, a także wulkan, który, wypchał najwięcej magmy z historii. Generalnie cała Islandia wyprodukowała więcej lawy niż… inne miejsca na świecie. Język islandzki jest prawie taki sam jak staronordycki, którym… inspirował się Tolkien w kreowaniu uniwersum Śródziemia. Krasnoludowie mają imiona, które do dziś w islandzkim są rozumiane i stosowane. Ciekawostek jest więcej, ale te, wraz z najpiękniejszymi ujęciami z baśniowymi widokami umieściłem w najnowszym filmie. Zapraszam do wykopu 🙂

https://www.wykop.pl/link/4432347/islandia-11-ciekawostek-i-najpiekniejsze-miejsca/

Zdjęcie przedstawia Czarną Plażę koło Vik. Grała ona również w #starwars – konkretnie planetę Eadu. Co roku ginie na niej kilka osób. Powód prozaiczny – fale zwane „sneaker waves” jak to przetłumaczyć?
#pannoramixtrip #motyliglobus #podroze #drony