(Wpis nr. 183)
Tym razem w cyklu „Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS” będzie space opera, trochę humorystyczna kosmiczna fantastyka zainspirowana sukcesem i galaktyczną fabułą filmów”Gwiezdne Wojny IV – Nowa nadzieja” i pierwszym kinowym „Star Trekiem”, a ulokowana w historii pochodzącej z filmu(ów) „Siedmiu samurajów/Siedmiu wspaniałych”.

„Bitwa poza gwiazdami” aka „Bitwa wśród gwiazd”.
(Battle Beyond of the Stars, 1980)

Na niebie pokojowej, rolniczej planety Akir nagle, bez ostrzeżenia pojawia się ogromny statek kosmiczny. Jego dowódcą jest Sador – tyran tworzący swoje gwiezdne imperium – który oznajmia przerażonym Akiranom, że jego okręt, oprócz armii złowrogich mutantów na pokładzie, posiada „Gwiezdny Konwerter”, najpotężniejszą broń galaktyki, zdolną zmieniać planety w płonące gwiazdy – której atak raczej nie skończy się dobrze dla tubylców.
Daje im ultimatum – mają albo poddać się jego władzy, albo szykować na śmierć. Dostają tydzień czasu na podjęcie decyzji.
Sador tymczasem odlatuje, by dać nauczkę innej planecie, a na straży pozostawia statek patrolowy, którego piloci z nudów porywają z planety zakładniczkę.
Zdesperowane władze Akiru decydują się wysłać młodego farmera Shada na jedynym posiadanym uzbrojonym statku (wyposażonym w dość bezczelną sztuczną inteligencję imieniem Nell, ale za to uczącą młodego pilota sztuki wojennej), by poszukał najemników gotowych nauczyć ich walczyć. Shad wyrusza więc w kosmos i odnajduje kolejno genialną (i piękną) córkę genialnego naukowca; kosmicznego kowboja (wprost z planety… Ziemia !); prastare i super-inteligentne klony tworzące nadistotę imieniem Nestor; byłego gangstera; humanoidalnego jaszczura-kanibala, którego planeta też padła ofiarą Sadora oraz wojowniczkę Walkirię, która traktuje wojnę jak zabawę.
Tym sposobem na Akir powraca flota siedmiu statków, gotowych stawić czoła armii Sadora.

W filmie jest wiele nawiązań do klasyki kina SF. Jest broń podobna do Gwiazdy Śmierci, a statki w czasie kosmicznej walki strzelają laserami… Fani „Star Trek” też nie będą zawiedzeni: złowrogie mutanty nieco przypominają Klingonów, również pojazd głównego bohatera czerpie inspiracje z tego filmu.
„Nell” jest niewielka, ma jednak sylwetkę nieco zbliżoną do „Enterprise” – pomijając kształtne piersi z przodu pojazdu, pewnie skonstruowane dla podkreślenia temperamentu i feministycznej mentalności komputera (a właściwie „komputerki”) statku.

Efektami specjalnymi zajmował się tu facet, który później zrobił pewną karierę, niejaki pan James Cameron 😉

Zwiastun.

Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line.
Lektor, 1080p, cda. [ ⇨ LINK ⇦ ]

→ #zlotaeravhs ←
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią…
A ich okładki możecie „hurtowo” przejrzeć w zakładce z grafiką…
_⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ ._

#spaceopera #scifi #filmnawieczor #gimbynieznajo
Trochę #starwars i #startrek

pokaż spoiler #gwiezdnewojny #sciencefiction #ogladajzwykopem #kino #sf #fantastyka #film #filmy #vhs #lata80 #kinocebulowe #nostalgia #kinomaniak #video #kinoklasyb #rozrywka #komedia # parodia #80s #wykopplus30club