Broń w Gwiezdnych Wojnach i jej realne odpowiedniki

Witam w nowej serii wpisów. Pomyślałem sobie, że fajnie byłoby połączyć ze sobą jedyne dwie rzeczy, na których w miarę się znam. Pozostajemy więc przy broni ale zmieniany klimaty, otóż dziś odpoczniemy od nieudolności animatorów i koślawych prób odwzorowania broni palnej w grach wideo, mianowicie, skupimy się na…

View post on imgur.com

Gwiezdne Wojny, a konkretnie, to broń używana w świecie wojen gwiezdnych. Jeżeli choć ociupinkę (lubię to słowo) interesujecie się bronią i choć raz czy dwa widzieliście któryś z gwiezdnowojennych filmów, to pewne blastery mogą wydawać się wam znajome. Jest ich masa, więc wpisy te doczekają się kilku części. Mam ambitny plan dodawania wpisu co tydzień, naprzemiennie z tymi o błędach dotyczących broni w grach. Wiecie, w tym tygodniu blastery, za tydzień błędy w grach, za dwa tygodnie blastery, za trzy błędy i tak dalej. Nie przeciągając dłużej, zapraszam.

Kojarzycie szturmowców i ich legendarną celność, no nie? Obliczono, że w obrębie trzech filmów wynosi ona jakieś… Zawrotne 7%. Wygląda na to, że imperialne szkolenie pozostawia nieco do życzenia, bo sprzęt mają całkiem niezły. „plastic boys” najczęściej używają blastera BlasTech E-11 (często trzymając go na wszelkie skandalicznie złe sposoby) w uniwersum cenionego za swoją wysoką celność i dużą moc. W praktyce jest to brytyjski pistolet maszynowy Sterling, konkretniej wersja L2A3 na który założono… Celownik M38 używany w czołgach Sherman.
Sterling: https://i.imgur.com/relCdQa.jpg
E-11: https://i.imgur.com/kwKynyA.jpg

W epizodach czwartym i piątym, w niektórych scenach czujne oko może zauważyć, że imperialny karabin… Wyrzuca łuski. Naturalnie blastery nie są zasilane konwencjonalną amunicą, jest błąd wynikający z używania ślepej amunicji podczas produkcji filmu. W „Powrocie Jedi” wszystkie E-11 zbudowane zostały na bazie filmowych replik L2A3 produkcji MGC więc tam łusek nie zobaczymy.
Co interesujące, blastery:
– E-11D

View post on imgur.com


– E-22
– https://imgur.com/a/VAtmvda
– F-11D

View post on imgur.com


Również bazują na nieco zapomnianym już Sterlingu. Co jeszcze bardziej interesujące, L2A3 używają również… Rebelianci.

BlasTech DH-17 przez żołnierzy rebelii używany jest dosyć często, choćby w początkowej scenie „A New Hope”

View post on imgur.com


Tenże blaster również bazuje na Sterlingu L2A3, tutaj jednak usunięto kolbę, założono celownik Singlepoint OEG i dodano to srebrne coś z przodu.

View post on imgur.com


W przeciwieństwie do E-11, podczas używania DH-17 wypadających łusek nie ujrzymy, gdyż są to repliki pozbawione możliwości strzelania czymkolwiek. Zresztą, i tak nie mają spustu. Poniżej zdjęcie fimowej repliki typu „stunt”, czyli tej mniej dokładnej, najczęściej używanej przez postacie widoczne tylko przez chwilę lub występujące w tle

View post on imgur.com

Nieco mniej czasu antenowego dostał ciężki blaster DLT-19, który zobaczyć możemy zarówno u zwykłych szturmowców https://i.imgur.com/DjEbcKN.jpg
jak i u szturmowców pustynnych https://i.imgur.com/yS13avT.png
czy śnieżnych

View post on imgur.com


Jest to nic innego jak jeden z najlepszych karabinów maszynowych w historii, czyli niemiecki MG34. Nie zmieniono w nim praktycznie nic, dodano tylko takie dziwne podłużne elementy na lufie, być może są to jakiegoś rodzaju szyny montażowe.

View post on imgur.com

Imperium galaktyczne miało budzić skojarzenia z trzecią rzeszą, być może stąd spora ilość zmodyfikowanej niemieckiej broni na wyposażeniu tej słusznej i właściwiej strony galaktycznej wojny domowej. Mam na myśli Imperium, moje serce zdecydowanie leży po ich stronie. Gdyby wybuchła galaktyczna wojna zdecydowanie wolałbym walczyć po stronie żołnierzy odzianych w białe pancerze,
najlepiej jako Scout Trooper, te lekkie zbroje są przekozackie. Albo jako TIE Pilot, latając w TIE Interceptor i strzelając do tych rebelianckich szumowin w starych x-wingach. Ale nie, nie ma żadnej galaktycznej wojny, nawet kurwa nie wiem czy dożyję 2021 jeżeli druga połowa tego roku będzie wyglądać tak fantastycznie jak jego pierwsza połowa.

Eh, wracając do tematu i niemieckiego sprzętu, używa go sam (xD) Han Solo. Jego ikoniczny blaster DL-44 to niemiecki Mauser C96 „Broomhandle”.

View post on imgur.com


Oczywiście to nie jest taki normalny, klasyczny C96, dodano do niego nieco inną lufę, urządzenie wylotowe i lunetę. W „A New Hope” używano palnego C96 z doczepioną niemiecką lunetą „Hensoldt Wetzlar Dialyt” montowaną na karabinach snajperskich podczas pierwszej wojny światowej. Urządzenie wylotowe prawdopodobnie pożyczone zostało z niemieckiego MG81.
W „Empire Strikes Back” palnego C96 zamieniono na jego filmową replikę a pierwszowojenną lunetę na celownik M19 (starszą wersję celownika M38, tego montowanego na E-11), również używany używany w czołgach M4 Sherman.

View post on imgur.com

Na koniec miotacz, z którego luja ogłuszacza dostał R2-D2 w epizodzie czwartym. Blaster używany przez Jawy (tak te kurduple w kapturach się nazywają) to pocięty Lee – Enfield No. 1 MKIII, podstawowy karabin armii brytyjskiej podczas pierwszej wojny światowej.

View post on imgur.com


Przeróbka na potrzeby filmu wymagała doczepienia granatnika „No.1 Mk.I Cup Discharger” (realnie granatnik montowany był z przodu L-E, na urządzenie wylotowe, tutaj po prostu przyczepiono go do lufy) i dosyć mocnego skrócenia kolby. Zapewne dlatego, iż Jawy mają krótkie, urocze rączki których nie byłyby w stanie złożyć do strzału z pełną kolbą.

View post on imgur.com

Mam nadzieję, że się podobało, zapraszam na kolejne części, dziękuję za przeczytanie, elo, trzymajcie się.

Tak to było zakończenie. Wiem, niezbyt wyszukane ale przynajmniej spełnia swoją rolę, prawda?

#20gierwykopka #gry #filmy #gwiezdnewojny #starwars #gruparatowaniapoziomu #bron#bron #kino

Tag do wpisów o blasterach: #wykopkoweblastery

Błędy dotyczące broni w grach:
Część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
Część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
Część 3: https://www.wykop.pl/wpis/49883897
Część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017