#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Execute Order 66/100/Bonus ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Dzisiejsza bonusowa wioska nie jest zabawna z nazwy, ale jest w niej coś, dzięki czemu zasłużyła na swój własny wpis.

Grabowiec – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz

Miejscowość powstała w XVI w. dzięki osadnictwu olęderskiemu. Później była zasiedlona przez ludność niemiecką wyznania ewangelickiego. W okresie międzywojennym znajdowała się tutaj parafia ewangelicka, posiadająca wzniesiony w roku 1922 kościół. Przed rokiem 1945 do parafii należało ponad 1000 wiernych. Po II wojnie światowej ludność niemiecką wysiedlono.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Grabowiec to 771 z czego 48,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 4,1% mieszkańców gminy.

W kwietniu 2005 jedną z ulic w Grabowcu nazwano imieniem Obi-Wana Kenobiego (dzięki inicjatywie Leszka Budkiewicza), postaci z filmowego cyklu Gwiezdne wojny. Od tamtego czasu we wsi odbywają się liczne zloty fanów sagi wykreowanej przez Georga Lucasa.

Na jednym z takich zlotów w 2007 pojawili się aktorzy Gerald Home i Paul Blake (widoczni na zdjęciu do wpisu), którzy zagrali odpowiednia Kapitana Verracka (znanego z kwestii „It’s a trap!”) oraz Greedo, który próbował aresztować Hana Solo.

#gwiezdnewojny #starwars #ciekawostki #kujawskopomorskie